Se stillingen i DCU Cup’en efter to afdelinger

Nedenstående er stillingen i Danmarks Cykle Unions elitecup – DCU Cup – efter to af fire afdelinger. Niklas Larsen fra Team Virtu Cycling vandt søndagens afdeling med mål i Grindsted, mens Andreas Stokbro fra Riwal CeramicSpeed overtog føringen med en tiendeplads.

Næste afdeling afvikles af Holdbæk Cykle Sport den 12. august, mens finalen er den 8. september i Nordsjælland. Samlet vinder af Cup’en for kr. 8.000,-, nr. to fårkr. 5.000,- og nr. 3 kr. 3.000,-

Stillingen i DCU Cup efter to afdelinger:
1 Andreas Stokbro Nielsen (Riwal CeramicSpeed Cycling Team) 17+11=28 p.
2 Jakob Egholm  (Team Virtu Cycling) 12+9=21 p.
3 Christoffer Lisson  (BHS-Almeborg-Bornholm) 16+5=21 p.
4 Niklas Larsen (Team Virtu Cycling) 0+20= 20 p.
5 Troels Rønning Vinther  (Riwal CeramicSpeed Cycling Team) 20+0=20 p.
6 Tobias Mørch Kongstad (Riwal CeramicSpeed Cycling Team) 0+19=19 p.
7 Emil Nygaard Vinjebo (Team coloQuick) 2+17=19 p.
8 Magnus Bak Klaris (BHS-Almeborg-Bornholm) 3+16=19 p.
9 Jonas Aaen (Riwal CeramicSpeed Cycling Team) 19+0=19 p.
10 Jonas Vingegaard Rasmussen (Team coloQuick) 0+18=18 p.
11 Casper Von Folsach  (Team coloQuick) 18+0=18 p.
12 Jakob Frandsen (Team AURA Energi) 0+15=15 p.
13 Kasper Asgreen  (Quick Step Floors) 15+0=15 p.
14 Mads Würtz Schmidt (Team Katusha Alpacin) 0+14=14 p.
15 Mads Baadgaard Rahbek (Team Herning CK Elite) 8+6=14 p.
16 Chris Anker Sørensen  (Riwal CeramicSpeed Cycling Team) 14+0=14 p,
17 Alexander Salby (Team coloQuick) 0+13=13 p.
18 Nicklas Overgaard Amdi Pedersen  (BHS-Almeborg-Bornholm) 13+0=13 p.
19 Nicolai Brøchner (Holowesko-Citadel) 0+12=12 p.
20 Morten Hulgaard (BHS-Almeborg-Bornholm) 9+2=11 p.
21 Andreas Lorentz Kron  (Riwal CeramicSpeed Cycling Team) 11+0=11 p.
22 Anders Hardahl (Team coloQuick) 10+0=10 p.
23 Patrick Clausen (Riwal CeramicSpeed Cycling Team) 0+10=10 p.
24 Aske Vorre (Team AURA Energi-CK Aarhus) 0+8=8 p.
25 Jannik Hyldtoft Hansen (BHS Almeborg Bornholm) 0+7=7 p.
26 Jesper Schultz (Team Virtu Cycling) 7+0=7 p.
27 Andreas Hyldgaard Jeppesen (Team Virtu Cycling) 6+0=6 p.
28 Martin Mortensen (Riwal CeramicSpeed Cycling Team) 5+0=5 p.
29 Frederik Irgens Jensen (Team WasteApp-OB Wiik) 0+4=4 p.
30 Mathias Bregnhøj (BHS-Almeborg-Bornholm) 4+0=4 p.
31 Michael Carbel (Fortuneo Vital Concept) 0+3=3 p.
32 Mikkel Beck Olsen (Team AURA Energi-CK Aarhus) 0+1=1 p.
33 Mathias Norsgaard Jørgensen (Riwal CeramicSpeed Cycling Team) 1+0=1 p.