Stort festivalprogram ved Copenhagen Sprint
Den 21. og 22. juni afvikles med Copenhagen Sprint for første gang et WorldTour løb. I den forbindelse vel der være rigtig mange aktiviteter i Danmarks hovedstad. I målområdet ved Statens Museum for Kunst (SMK) venter cykelfest og festival spækket med musik, underholdning og aktiviteter for hele familien.
Artiklen fortsætter efter videoen
Der er masser af glæde dig til i det, der forventes at blive en hæsblæsende cykelweekend, når Danmarks nye World Tour-cykelløb kører fra Roskilde gennem ni gennemkørselskommuner og lander i hjertet af hovedstaden. Lørdag gælder det kvinderne og søndag mændene. Begge dage kulminerer løbet i en folkefest med festival i Østre Anlæg ved SMK og særlige heppezoner på den 11 kilometer lange strækning rundt i København. Der er desuden folkecykelløb på den lukkede strækning i København om lørdagen.
Når rytterne krydser målstregen, fortsætter cykelfesten med fuld fart, og der er noget for enhver smag: Jazz til de voksne, MGP Allstars og Copenhell for Kids til de yngre og Bamsen Børste til de mindste. Koncert med Svea S og The Savage Rose. Du kan cykle dig til en smoothie, følge løbet fra storskærm eller gå på opdagelse i SMK’s kreative cykelværksted. Eller nyde de forskellige madboder.
Folkecykelløb for alle
Hvis du drømmer om at køre med på ruten, har du chancen den 21. juni kl. 11-14 til folkecykelløbet. Her kan alle være med. Uanset om du er sportsentusiast, hverdagscyklist, barn eller voksen, så kan du cykle den 11 kilometer lange rute i et bilfrit København. Kom med til en unik og mangfoldig cykeloplevelse, umiddelbart inden eliteløbet for kvinder rammer ruten rundt i København.
Folkecykelløbet er startskuddet på folkefesten i København med DJ og forskellige løb i løbet. Bl.a. arrangerer Hverdagsaktivisterne i Socialforvaltningen en Mangfoldighedsstart og DGI Storkøbenhavn en Seniorstart. Du kan hoppe af og på ruten otte forskellige steder, så du selv kan bestemme, hvor du starter og slutter. Det er gratis at deltage. Efter elitekvinderne er kommet i mål, arrangerer Cyklistforbundet et Folkecykelløb by Night med start fra SMK kl. 18.
Særlige heppezoner
Foretrækker du at heppe frem for at træde i pedalerne, er der masser af gode steder at slå sig ned med venner og familie. Udover festivalpladsen ved målstregen er der særlige heppezoner, hvor det vil summe af liv og cykelaktiviteter. På Sankt Hans Torv og Nørrebros Runddel vil der være storskærm, udeservering, street-aktiviteter med pannafodbold og dans.