DBCs 10 km mesterskab

Vindere af Dansk Bicycle Clubs (DBC) 10 km mesterskab. Fra 1993 blev kørt som open. Fra 2002 er der blevet kørt i Ballerup Super Arena.

Årstal Professionelle Amatører/Open
1935 Willy Falck Hansen Arne Voss
1936 Willy Falck Hansen Karl Magnussen
1937 Werner Grundahl Arne W. Pedersen
1938 Werner Grundahl Hans Chr. Nielsen
1939 Heino Dissing Keld Brask Andersen
1940 Hans Chr. Nielsen Alfred Nicolaisen
1941 Willy Falck Hansen Carl Koblauch
1942 Willy Falck Hansen Jens Petersen
1943 Willy Falck Hansen Carl Koblauch
1944 Carl Koblauch Alfred Nicolaisen
1945 Willy Falck Hansen Alfred Nicolaisen
1946 Willy Falck Hansen Kay Werner Nielsen
1947 Rupert Christensen Knud E. Andersen
1948 Carl Koblauch Knud E. Andersen
1949 Carl Koblauch Knud E. Andersen
1950 ikke afholdt Preben Lundgren
1951 Rupert Christensen Johnni Kajberg
1952 Kay Werner Nielsen Otto Olsen
1953 Ove Claus Hansen Rud Jacobsen
1954 Rupert Christensen Jean Hansen
1955 Rupert Christensen Allan Juel Larsen
1956 Werner Andresen Allan Juel Larsen
1957 Evan Klamer Jørgen Engstrøm
1958 Kay Werner Nielsen Jens Sørensen
1959 Palle Lykke Bengt Hjortbøl
1960 Palle Lykke Jens Sørensen
1961 Jens Sørensen Bent Hansen
1962 ikke afholdt Preben Isaksson
1963 ikke afholdt Preben Isaksson
1964 ikke afholdt Preben Isaksson
1965 ikke afholdt Jan Ingstrup
1966 ikke afholdt Jan Ingstrup
1967 ikke afholdt Torben Olsen
1968 ikke afholdt Mogens Frey
1969 ikke afholdt John Chr. Nielsen
1970 ikke afholdt Bent L. Pedersen
1971 ikke afholdt Reno B. Olsen
1972 ikke afholdt Bjarne Sørensen
1973 ikke afholdt Reno B. Olsen
1974 ikke afholdt Kim G. Svendsen
1975 ikke afholdt Bjarne Sørensen
1976 ikke afholdt Bjarne Sørensen
1977 ikke afholdt Bjarne Sørensen
1978 ikke afholdt Bjarne Sørensen
1979 ikke afholdt Bjarne Sørensen
1980 Gert Frank (Forum) Bjarne Sørensen
1981 Hans-Henrik Ørsted (Forum) Michael Marcussen
1982 Dan Frost
1983 Dan Frost
1984 Michael Marcussen
1985 Jan G. Nielsen
1986 ikke afholdt
1987 Annullert
1988 Bo Hamburger
1989 Jan G. Nielsen
1990 Dan Frost
1991 Ken Frost
1992 Ronny Lerche
1993 Brian Dandanell
1994 Henrik Hammel
1995 Ronny Lerche
1996 Ronny Lerche
1997 Tayeb Braikia
1998 Ronny Lerche
1999 Michael Sandstød
2000 Aflyst
2001 Jimmi Madsen
2002 ikke afholdt
2003 ikke afholdt
2004 ikke afholdt
2005 Alex Rasmussen
2006 Alex Rasmussen
2007 Mads Bugge Andersen
2008 Alex Rasmussen
2009 Matias Gade
2010 Marc Hester
2011 Mathias Møller Nielsen
2012 Jesper Mørkøv
2013 Casper Pedersen
2014 Alex Rasmussen
2015 Alex Rasmussen
2016 Marc Hester
2017 Marc Hester
2018 Casper Folsach