Sportsdirektør: Vingegaard er stærkere
Jonas Vingegaard blev søndag den første danske vinder af Paris-Nice nogensinde. Og danskeren vandt undervejs to etaper, og blev nr. to på den afsluttende etape med start og mål i Paris.
Artiklen fortsætter efter videoen
Sportsdirektør hos Visma Lease a Bike, Marc Reef, udtalte efterfølgende at han så en Vingegaard, der var besluttet på at gøre sig bemærket denne uge. “Jonas kom her for at vinde, det var tydeligt. Han var ekstremt motiveret og viderebragte den motivation til sine holdkammerater. Sammenlignet med samme periode sidste sæson, er han stærkere. Han havde en god vinter og viste det med det samme. Det er fantastisk at vinde det første etapeløb i sæsonen. I de kommende dage vil han begynde at arbejde hen imod sine næste mål, startende med Volta a Catalunya.”
Vingegaard er nu noteret for 45 sejre i karrieren. Volta a Catalunya indledes den 23. marts. Siden vil den 29-årige dansker forsøge at vinde Giro d’Italia, der indledes den 8. maj.
