En kvinde har kørt herrernes Giro d’Italia
Alfonsina Morini Strada blev født i 1891 og døde i 1959. Voksede op blandt mange brødre i fattige forhold. Det påvirkede hende. Hun blev en såkaldt drengepige. Og hun blev cykelrytter. Vandt altid cykelløb mod de andre piger, og ofte også cykelløb mod drengene. Morini satte rekorder, vandt mange cykelløb, blev gode venner med den store cykelrytter Costante Girardengo. Hun deltog i Lombardiet Rundt i 1917 og 1918.
I 1924 skrev hun sig op til deltagelse i Giro d’Italia. Det gjorde hun under navnet “Strada, Alfonsin”. Arrangørerne troede det var en mand, og hun fik startnummer 72 i løbet.
Giro d’Italia 1924 blev kørt over tolv etaper. 90 ryttere var på startlisten. Morini Strada blev nr. 74 på første etape, der blev kørt over 300 km fra Milano til Genoa, nr. 53 på anden etape fra Genoa til Firenze. Hun gennemførte seks etaper. Men på syvende etape var hun en af mange, der styrtede, hendes styr knækkede, blev erstattet af dele fra et kosteskaft, men det lykkedes ikke at komme til målet i L’Aguila inden for tidsgrænsen.
Alfonsina Morini Strada kørte aldrig Giro d’Italia igen, men fortsatte med at køre cykelløb og sætte mange rekorder.
Giro d’Italia 1924 blev i øvrigt vundet af Giuseppe Enrici. Blot 30 ryttere gennemførte løbet.
Husk at du via SportsBog.dk blandt andet kan købe bogen 50 Utrolige historier fra Cykelsporten.
