De forsvarende europamestre kommer til DBC Ballerups 3-dagesløb
Når den sjette udgave af DBC Ballerups 3-dagesløb i Ballerup Super Arena afvikles den 13. til 15. november kommer par nr. 11, præsenteret af FYSIO Danmark, til at bestå af de forsvarende europamestre i parløb, Vincent Hoppezak og Yanne Dorenbos.
Det hollandske par vandt EM i februar på hjemmebane i Limburg. Det gjorde de foran de ellers super stærke tyskere Roger Kluge og Tim Tom Teutenberg, der er verdensmestre i disciplinen, mens det danske par Tobias Aagaard og Niklas Larsen måtte nøjes med fjerdepladsen.
Dorensbos er 25 år. Han er tidligere også blevet U23 europamester i parløb med Philip Heijnen, der kører i par nr. 9 ved 3-dagesløbet, og har vundet bronze i omnium både ved VM og EM. Et bevis for han høje niveau og alsidige evner.
Hoppezak er 26 år. Han har også vundet EM-sølv i scratch og bronze i pointløb samt en lang række nationale mesterskaber.
Et hollandsk par i verdensklasse. De vil helt sikkert kunne udfordre de andre stærke par i løbet med Par nr. 7, Lasse Norman og Tobias Aagaard, par nr. 9 med Julius Johansen og Heijnen samt også par nr. 3 med Matias Malmberg og hollandske Yoeri Havik, i spidsen.
DBC Ballerups 3-dagesløb er 6-dagestemning over tre dage i den smukke Ballerup Super Arena. Husk at få købt din billet via Billetsalg.dk ApS. Få Stemning og fest, verdensklasse cykling og oplev fremtidens cykelstjerner.
Husk at du via SportsBog.dk blandt andet kan købe bogen Par nr. 7.
