Danskerne i Scheldeprijs 2026
Onsdag er det tid til udgave nr. 113 af den ældste af de belgiske klassikere. Scheldprijs blev kørt første gang i 1907. Årets udgave, der køres onsdag, er nr. 114 i rækken.
Scheldeprijs regnes for et af de meste prestigefyldte sprintløb i verden.
Følgende danskere deltager i 2026-udgaven:
5 Casper Pedersen (Soudal Quick Step)
163 Sebastian Kolze Changizi (Tudor Pro Cycling)
173 Niklas Larsen (Unibet Rose Rockets)
For kvinderne køres løbet for sjette gang.
Følgende danskere deltager:
162 Alma Rasmussen (Hitec Products)
213 Ida Krickau (O’Shea Red Cilli bikes)
Artiklen fortsætter efter videoen
Eneste dansker, der har kørt på podiet i Scheldeprijs, er Kaj-Allan Olsen, der blev nr. tre i 1956. Det er nok de færreste, der husker Kaj-Allan Olsen. Men han var faktisk en blandt fire danskere, der kørte Tour de France i 1958. Dette var året, hvor Hans E. Andresen blev det første dansker til at gennemgøre Touren. Kaj Allan Olsen måtte udgå på 10. etape med tekniske problemer. Det kan du læse meget mere om i bogen De Danske Tour de France-Helte som du kan købe i SportsBog.dk.
Tre andre danskere har kørt i top-10 i Scheldeprijs. Lars Michaelsen har hele tre af slagsen med en sjetteplads som bedste placering. Michaelsen blev desuden nr. 10 i både 1997 og 1999. Allan Bo Andresen blev nr. 7 i 2003 og Frank Høj nr. 9 samme år, hvor begge kørte for Team fakta.
