Conrad Haugsted går efter World Tour kontrakt
Vinderen af årets U23 Eschborn-Frankfurt har netop forlænget sin kontrakt med Team ColoQuick, så den også gælder for 2026.
“ColoQuick er et fedt sted og jeg vil gerne fortsat være en del af holdet, men holdet er også det perfekte springbræt til World Touren”, udtaler Conrad Haugsted.
“Jeg er sikker på han kommer til at hæve sit niveau endnu mere i 2026 og så vil han være attraktiv for de fleste cykelhold i verden”, lyder det fra manager på Coloquick Christian Moberg.
Artiklen fortsætter efter videoen
Haugsted er både en del af U23-landsholdet på landevejen samt i bruttotruppen omkring banelandsholdet. Han blev U23 europamester i pointløb sidste år og så kan du opleve ham i par nr. 13 i DBC Ballerups 3-dagesløb den 13. til 15. november i Ballerup Super Arena.
