Vindere af Stjerneløbet

Stjerneløbet med udgangpunkt i Roskilde er blandt de mest traditionsrige danske endagesløb.

Den første udgave blev kørt helt tilbage i 1895. Her stod Danmarks ældste cykelklub, DBC (Dansk BiCycle Club), som arrangør. Og dette gjorde klubben, der nu primært har fokus på banesporten, med enkelte undtagelser, frem til 1997, hvor dårlig økonomi og et hak i troværdigheden, da der var afsløret en række alliancer mellem rytterne, satte en foreløbig stopper for løbet.

Fra 2014 har DGI (Danske Gymnastik- og Idrætsforeninger) genoptaget Stjerneløbet.

Årstal Vinder
1895 C. Jørgensen
1896 Anders F. Larsen
1897 Anders Rasmussen
1898 Christian Jensen
1899 M.C. Sørensen
1900 P. Nielsen
1901 P. From
1902 Valdemar Nielsen
1903 Valdemar Nielsen
1904 Valdemar Nielsen
1905 Carl Andreasen
1906 J. K. Faarup
1907 Olaf Hansen
1908 K. Odborg
1909 Olaf Hansen
1910 Th. Hansen
1911 A. K. Andersen
1912 Ikke afholdt
1913 Ikke afholdt
1914 Ikke afholdt
1915 Ikke afholdt
1916 Carl Mortensen
1917 Ikke afholdt
1918 Willum Nielsen
1919 Carl Mortensen
1920 Willum Nielsen
1921 Carl Mortensen
1922 Albert Månsson
1923 Henry Hansen
1924 Albert Månsson
1925 Henry Hansen
1926 Henry Hansen
1927 Henry Hansen
1928 Henry Hansen
1929 Henry Hansen
1930 Henry Hansen
1931 Henry Hansen
1932 Leo Nielsen
1933 Werner Grundahl
1934 Frode Sørensen
1935 Werner Grundahl
1936 Tage Møller
1937 Ikke afholdt
1938 Ikke afholdt
1939 Ikke afholdt
1940 Rudolf Rasmussen
1941 Johannes Løwén
1942 Knud E. Andersen
1943 Rudolf Rasmussen
1944 Christian Pedersen
1945 Harry Snell (SWE)
1946 Knud E. Andersen
1947 Knud E. Andersen
1948 Knud E. Andersen
1949 Knud E. Andersen
1950 Christian Pedersen
1951 Jørgen Frank Rasmussen
1952 Knud E. Andersen
1953 Eluf Dalgaard
1954 Lars Nordwall (SWE)
1955 Hans E. Andresen
1956 Stan Brittain (GBR)
1957 Vagn Bangsborg
1958 Rolf Hiller (SWE)
1959 Ikke afholdt
1960 Ikke afholdt
1961 Mogens Tvilling
1962 Ole Krøler
1963 Ole Ritter
1964 Ole Ritter
1965 Ole Ritter
1966 Ole Ritter
1967 Mogens Frey
1968 Mogens Frey
1969 Mogens Frey
1970 Junker D. Jørgensen
1971 Junker D. Jørgensen
1972 Jørgen Timm
1973 Ole Ritter
1974 Ole Ritter
1975 Ikke afholdt
1976 Jørgen Timm
1977 Ivar Jakobsen
1978 Junker D. Jørgensen
1979 Ivar Jakobsen
1980 Ikke afholdt
1981 Jakob Bausager
1982 Ikke afholdt
1983 Ikke afholdt
1984 Michael Marcussen
1985 Jørgen V. Pedersen
1986 Morten Østergård
1987 Søren Lilholt
1988 Michael Gam
1989 Peter Meinert
1990 Bo Hamburger
1991 Michael Guldhammer
1992 Nicolai Bo Larsen
1993 Michael Guldhammer
1994 Jens Knudsen
1995 Torben Jakobsen
1996 Dennis Rasmussen
1997 Kim Marcussen
1998-2013 Ikke afholdt
2014 Emil Vinjebo
2015 Magnus Cort
2016 Michael Valgren
2017 Julius Johansen
2018 Julius Johansen